خوزستان. رامهرمز. شاهزاده عبدالله یا همون شامونگشت خومون

نمای از باغ گردو ومرغذار

درخت سیب ترش

در خت الو...

وبچه های شاد..... .ودخترم دریا

واینم شرح خلاصه ای از شامونگشت....

بقعه‌ امامزاده «عبدالله(ع)»، از بقاع متبرک خوزستان به شمار می‌رود که در شهرستان باغملک، واقع است.
باغملک و یا به قول مورخان بلوک جانکی در فاصله شهر رامهرمز و شهر ایذه قرار دارد و از طرف شمال محدود است به کوه «منگشت» ایذه و از طرف مشرق به‌خاک «بهمئی» کهگیلویه و از سمت مغرب به مسجدسلیمان و شوشتر و از طرف جنوب به خاک بهبهان و رامهرمز.
این سرزمین از نواحی آباد و بسیار حاصل‌خیز خوزستان است و آب و هوای معتدل و بسیار خوبی دارد و مناظر باصفا و کوه‌های سر به فلک کشیده و آثار زیبا از گذشتگان و زیارتگاه‌های مهمی دارد که همه آنها بسیار تماشایی هستند و از جمله این زیارتگاه‌ها «امامزاده عبد‌الله» است.
کنیه این امامزاده به شرح زیر به حضرت «زین‌العابدین» امام‌«سجاد (ع)» می‌رسد، «عبدالله بن‌ محمد اکبر بن ‌حسن دکه بن ‌حسین اصغر بن‌ امام زین‌العابدین (ع)» که مخالفان دین از بنی‌امیه و اتباع آنها، این سید‌ بزرگوار را دستگیر کرده و به محلی که الان نزدیک همان محل قبر مطهرشان است و به «قتلگاه» مشهور شده، بردند و ایشان را شهید کردند و برای ایجاد خوف و رعب و وحشت مردم، بدن ایشان را قطعه‌قطعه کرده و به هر دیار فرستاده تا مردم خیال قیام و نهضت را در سر نپرورانند.
سر مطهر این امامزاده در شهر شوشتر است که قبه و مرقدی عالی و تاریخی دارد و تن یا قسمتی از آن را در کوه‌های «مُنگَشت» باغملک مدفون کردند، ایشان صاحب کرامات زیادی هستند و سالانه زائران زیادی در شوشتر و در باغملک دارند.

امیدوارم لذت برده باشید......................

/ 6 نظر / 350 بازدید
خلیلی بهمئی از تهران

سلام عکسهای زیبایی گذاشتید.‏ ای کاش عکس های بیشتری از حرم و حتی مناطق اطراف آن تهیه می کردید.‏ جنگلهای بلوط و کوههای سر به فلک کشیده مناظر چشم نوازی هستند.‏ مخصوصا اگر متعلق به خاک عزیز بهمئی باشند.

نسرین جلالی

آخه این چه سلامی.ه؟ فقط مدمیسا؟ من اینقده از این جور تفکیک ها بدم میاد!‏ یه کمی ...مراعات... والا. درمورد عکس ها.... قشنگ و باصفا... فقط نمیشد از اون برگ های کرم خورده آلو نگیرید از اون ور تر میگرفتید!! آلو زده شدیم! مزاح بود. راستی خداروشکر تاریخچه امام زاده رو ننوشنید... [خنده]

رضوان.

تو همش فقط به برادرای خودت (بهمئی-محمد موسایی) سلام میکنی پس بچه های وبلاگت چی میشن؟/؟//؟

رضوان

حالا بیخیال بخشیدمت تکرار نشه!!!

پری دخت

Salam

پری دخت

Salam