تاریخچه مشخصات و عکسهای شهرستان صیدون

در این پست سایت محمد موسایی به معرفی شهر صیدون پرداخته است. صِیدون شهری کوچک است در استان خوزستان. این شهر از توابع شهرستان باغ‌ملک و مرکز بخش صیدون است که در جوار مرقد مطهر امام زاده عبدالله شاه منگشت بهمئی قرار گرفته میباشد. که خود نیز به دو قسمت صیدون شمالی وصیدون جنوبی تقسیم میشود. چندین روستای بزرگ و حاصلخیز، در اطراف صیدون وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به سرآسیاب و ماوی و روستای دره بنیاب و طلاور و علاء، رودزیر و خود شهر صیدون اشاره کرد..در این مناطق برنج بسیار کشت می‌شود که نوع آن چمپا نام دارد. ارتفاع و مختصات ارتفاع شهر از سطح دریا ۸۳۸ متر است. مختصات: ۳۱.۳۶۰۳° شمالی ۵۰.۰۷۶۴° شرق. صیدون در استان خوزستان قرار دارد . فاصله ی این شهرتا اهواز(مرکز استان خوزستان) حدود۱۴۴ کیلو متر وحد فاصل آن تا باغملک ۳۱ کیلومتر و تامرکز شهرستان رامهرمز۶۰ کیلومتر می باشد. زبان تمام مردم منطقه صیدون لری با گویش بهمئی است. که دنباله ی زبان اوستایی است.
مردم بخش صیدون عموماً از ایل بزرگ بهمئی و لر زبان هستند. طایفه های مانند خلیلی و در صد کمی علاالدینی و سادات در آنجا ساکن هستند. به طور کامل ۹۵% صیدون از طایفه خلیلی هستند.
*خلیلی ها در مرکز بخش ( شهر صیدون) و روستاهای سردره – آبگرمک و گلال دوپران ساکن هستند .

*آنها در مناطق ییلاقی و سردسیر امامزاده عبدالله (ع) ؛ روستاهای مرغزار – زواپ – اژه – نای آب – انگشنه – دره رپه – حوضک و سرقوچ متعلق به خلیلی هاست و در مناطق دیگر مثل گندمکار وبرول با دیگر طوایف شراکت دارند.

*از دیگر روستاهای استان خوزستان که خلیلی ها در آن جمعیت قابل توجه دارند ؛ میتوان به روستاهای میداوودرودزرد ماشین – رودزرد کاید رفیع – لالب اشاره کرد. ضمن اینکه در شهرهای باغملک – رامهرمز و اهواز هم سکونت دارند.
*خلیلی های خوزستان شامل چهار فامیل به نام های صفی – طاهر – ولی محمد و رَضا ( رَهضا) می باشند .

*علاوه برآن گروهها و طوایف دیگری هم به خلیلی ها منتسب هستند ، که می توان به طوایف رضای مراد ( رضاقلی) – بابساک –لطیف سادات سید بیضاء (سید بهزاد) و گروهی از سادات سید ابراهیم بهزاد (منگزوری) و … اشاره کرد.

قبل از انقلاب اسلامی طوایف مذکور تحت امر دو خانواده از خوانین قیصری بودند. گروهی عباسقلی خان یزدان پناه و گروهی ولی خان قیصری . و همراه این دو خانواده از خوانین ؛ خوانین جزء دیگری نیز با خلیلی ها همسایه شدند که به خاطر پیوند های فامیلی (ازدواج) با خلیلی ها مخلوط شدند و در حال حاضر جزو خلیلی ها هستند. خلیلی ها در دوران جنگ تحمیلی دلاورانه در جبهه ها حضور یافتند و حاصل آن تقدیم بیش از ۲۰ شهید و داشتن دهها جانباز و رزمنده است . اولین بسیجی شهید شهرستان باغملک هم شهید صالح آزور (سعادت طلب) فرزند حاج عبدصالح از خلیلی هاست و اولین جانباز قطع عضو و بالای ۵۰ درصد شهرستان باغملک هم آقای موسی مرتضوی (آزور) فرزند حاج محمدصالح از خلیلی هاست.

/ 0 نظر / 114 بازدید